Aktualności 2018/2019

  • Zakończenie roku szkolnego

    Zakończenie roku szkolnego odbędzie się 19.06.2019r o godzinie 9:15.

     

    O godzinie 8:00 zostanie odprawiona Msza Św. w kościele pw. Świętego Józefa - Salezjanie.

  • Bocce!

    Dnia 22 maja 2019 roku w hali sportowej w Przemyślu odbył się X podkarpacki turniej Bocce Olimpiad Specjalnych. 92 zawodników z różnym stopniem niepełnosprawności walczyło na 6 kortach. Turniej nie odbył by się gdyby nie pomoc i zaangażowanie grupy wolontariuszy z Morawy, którzy cały czas byli do dyspozycji zawodników, trenerów i organizatorów. Bocce to pochodząca z Włoch gra przypominająca angielską grę w kule (lawn bowls).

     

    Do rozgrywania zawodów w ramach tej dyscypliny używane są kule w czerwonym i zielonym kolorze. Rywalizujący ze sobą zawodnicy mogą startować w konkurencji singiel, debel lub w zespołach czteroosobowych. Bocce może być rozgrywane na różnych rodzajach nawierzchni, w zależności od możliwości organizatora zawodów (np. sztuczna trawa, specjalna wykładzina). Wszystkie wykorzystywane rodzaje nawierzchni nazywane są w tej dyscyplinie kortem. Głównym założeniem tej dyscypliny jest dążenie przez zawodników przeciwnych drużyn do potoczenia kuli tak, by znalazła się jak najbliżej tzw. palliny. Jest to biała kulka, którą wprowadza się do gry na początku meczu.

  • Ostatnia wycieczka...

    W dniach od 04.06. - 07.06.2019 r. uczniowie klas trzecich Niepublicznego Gimnazjum MORAWA w Przemyślu uczestniczyli w wycieczce turystyczno-krajoznawczej do trzech stolic państw europejskich; BRATYSŁAWY - WIEDNIA - BUDAPESZTU oraz miasta partnerskiego na Węgrzech: EGERU.

     

    W wycieczce uczestniczyło 41 uczniów i 4 opiekunów. Pogoda i humory podczas trwania wycieczki nam dopisywały. Zwiedziliśmy wiele ciekawych, historycznych miejsc w poszczególnych stolicach, nie tylko w dzień, ale także nocą, np. Budapeszt. Na zakończenie wycieczki  w Egerze kąpaliśmy się w basenach termalnych i miło, relaksująco spędziliśmy czas. Do Przemyśla wróciliśmy zmęczeni, ale pełni wrażeń i chęci powrotu w te miejsca ponownie. 

     

    Szkoda, że była to już ostatnia wycieczka w tej szkole...

  • Cudze chwalicie, swego nie znacie. Lekcja w plenerze.

    „Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie” - pisał do czytelników Adam Mickiewicz w „Panu Tadeuszu”. Często bowiem bywa tak, że nie dostrzegamy, jakie wartości kryją się w kulturze naszej ojczyzny czy naszego regionu.

     

    13 czerwca na Starym Mieście w Przemyślu odbyła się lekcja otwarta poświęcona dostrzeganiu tego, co na co dzień nam umyka, czego nie dostrzegamy w Przemyślu. Istotą zajęć zatytułowanych Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu było poszukiwanie śladów wspólnoty europejskiej w historii, architekturze i sztuce naszego miasta.
    W zajęciach wzięła udział klasa 2 e liceum oraz klasa 3 b gimnazjum Morawa z nauczycielami: Małgorzatą Wilgucką, Ewą Wójcik, Ewą Pilip, Grażyną Sadowską i Przemysławem Gawczyńskim.

     

    Młodzież poznawała bogate tradycje europejskie Przemyśla z różnych dziedzin kultury. Kreatywność uczniów spowodowała, że w trakcie zajęć sami dodawali elementy, poszerzające ramy scenariusza i odkrywające tajemnice historii miasa. Była to zatem także wspaniała zabawa, w myśl dewizy Kwintyliana: Docere, delectare, movere, czyli uczyć, zabawiać, wzruszać.

    Podzieleni na kilka grup uczniowie wraz z opiekunami odkrywali łacińskie inskrypcje w Katedrze, secesyjny wystrój Kościoła ss. Karmelitanek Bosych, figurki świętych w budynkach miejskich, poznali filozofię życia Szwejka, recytowali Inwokację pod pomnikiem Adama Mickiewicza, zapoznawali się z fenomenem pochyłego przemyskiego rynku. Przewijały się nazwy wielu krajów europejskich, m. in. Grecji, Włoch, Węgier, Czech, Szkocji, Belgii, Austrii, Hiszpanii. Lekcja w formie spaceru pozwoliła na lepsze przyswojenie wiedzy o Przemyślu oraz na integrację uczniów i nauczycieli.
    Zajęcia trwające kilka godzin, w różnych punktach Starego Miasta, zakończyły się spotkaniem z panem Januszem Teuchmanem w kawiarni Fiore, w czasie degustacji przygotowanych przez właściciela lodów.        

     

    Po przerwie na kawę, wycieczka edukacyjna ruszyła nieco dalej, w kierunku Starej Synagogi przy ulicy Słowackiego oraz zabytkowego Dworca Głównego i budynku Poczty głównej, przy której znajduje się ciekawy mural nawiązujący do tradycji miasta.

     

    Na koniec przyszedł czas na obiad w jednej z przemyskich pizzerii, w której także dowiedzieliśmy się o samej pizzy, jej historii i włoskich tradycjach.

     

  • Kim jesteśmy, dokąd zmierzamy?

    Te i inne pytania stały się podstawą warsztatów edukacyjnych dla młodzieży, które odbyły się 24 maja w PWSW w Przemyślu. Głównym organizatorem i pomysłodawcą była pani Joanna Markin z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Przemyślu. Partner przedsięwzięcia zatytułowanego "Tożsamość człowieka przyszłości: między fikcją a rzeczywistością"  to także Uniwersytet Jagielloński.

     

    Uczestnikami tych zajęć byli również uczniowie klasy 3 b. Uczestnicy wysłuchali wykładu dr. Andrzeja Juszczyka, wykładowcy UJ na temat współczesnej humanistyki, po czym wzięli aktywny udział w warsztatach na temat kulturowych aspektów gier komputerowych i roli fikcji literackiej na podstawie powieści J. Rowling „Harry Potter”.

     

    Celem było pokazanie, czym są i do czego służą nauki humanistyczne, że to nie tylko nudna literatura, ale także psychologia, obrona praw człowieka, opowieść o życiu, wybór pomiędzy wirtualnym światem, a rzeczywistością. 

     

  • Navigare necesse est. Spotkanie z profesor Lidią Morawską.

    29 maja gościliśmy w szkole profesor Lidię Morawską, wybitną absolwentkę II LO (matura 1971). Lidia Morawska jest profesorem na Wydziale Nauki i Inżynierii QueenslandUniversity of Technology (QUT) w Brisbane w Australii, dyrektorem Międzynarodowego Laboratorium Jakości Powietrza i Zdrowia, współdyrektorem Centrum Nauki i Zarządzania Jakością Powietrza w Australii i Chinach. Jest autorką ponad ośmiuset artykułów w czasopismach, rozdziałów książek i recenzowanych artykułów konferencyjnych, uczestniczy również w pracach wielu organizacji krajowych i międzynarodowych, jako doradca Światowej Organizacji Zdrowia, i za swoje zasługi otrzymała liczne nagrody naukowe. Jest córką kapitana Henryka Jaskuły, który jako pierwszy Polak i trzeci żeglarz w historiisamotnie, bez zawijania do portów okrążył Ziemięna jachcie Dar Przemyśla.

    Spotkanie podzielone zostało na dwie części: pierwsza dotyczyła badań Lidii Morawskiej, w drugiej uczestnicy poznali życiorys jej ojca. W obu częściach młodzież bardzo chętnie zadawała pytania dotyczące tematyki ekologicznej. Pani profesor oprócz zreferowania swoich pasji naukowych i podróżniczych, zaproponowała słuchaczom „Pięć zasad Lidii”:

    1. Rozwijajcie zainteresowania i podążajcie za nimi.
    2. Bądźcie przygotowani na zmiany kierunku.
    3. Bądźcie cierpliwi.
    4. Zaczynajcie i kończcie.
    5. Czyńcie świat dobry.

    Pani profesor podsumowała spotkanie łacińskim cytatem przypisywanym Pompejuszowi Wielkiemu: Navigare necess eest, vivere non est necesse. Żeglowanie jest koniecznością, życie nie jest koniecznością. Słowa te streszczają istotę zarówno jej życia, w sensie rozwijania swoich pasji naukowych i osobistych, życia jej ojca, który był żeglarzem w sensie dosłownym, oraz refleksji, które przekazała uczestniczącej w spotkaniu młodzieży – rozpoznania i aktywnego rozwijania własnego powołania zawodowego i osobistego.

    Oprawę spotkania przygotowali jak zwykle w najlepszym stylu uczniowie klasy 3 gimnazjum Morawa: Weronika Klecha, Magda Michalew, Michalina Rybarczyk, Anna Gdula, Kacper Mach i Bruno Dzik, oraz uczennice II Liceum. 

  • Spotkanie z Wychowawcą

    Szanowni Państwo, 
    zapraszamy na spotkanie z Wychowawcą, które odbędzie się
    w dniu 29 maja 2019 (środa) o godzinie 17.00. 


    Zapraszamy!

  • Wyróżnienie na Kacperku!

    XXVII Jarosławski Kacperek i WYRÓŻNIENIE dla naszej grupy teatralnej. Cieszymy się bardzo! Dziewczyny zaprezentowały spektakl "Widok na podwórko" Opiekunem Grupy jest Pan Rafał Paśko. 
    Oceniała nas komisja w składzie: Jolanta Nord - aktorka teatru "Maska" z Rzeszowa, Elżbieta Winiarska - aktorka teatru "Maska" i "Przedmieście" w Rzeszowie, Paweł Sroka - Instruktor teatralny JOKiS w Jarosławiu, aktor teatru Przedmieście.

    Dziękujemy i do zobaczenia! 🎭

     

    Zespół wystąpił w składzie:
    Julia Bąk
    Julia Bilińska
    Victoria Flis
    Karolina Kołodziej 
    Klaudia Napora
    Wiktoria Gaworecka
    Nikola Palko
    Kornelia Gilarska 
    Martyna Piejko

    zespół wspierały: Jagoda Ziółkowska i Karolina Zajączkowska.

    Gratulujemy!

  • Sukces matematyczny Izy Ignatowskiej

    Iza Ignatowska z klasy 3b zajęła II miejsce (w kategorii uczniowie gimnazjum) w finale wojewódzkim  XIX Podkarpackiego Konkursu Matematycznego im. Franciszka Leji. Opiekunem uczennicy jest mgr Marcin Gaweł - nauczyciel matematyki.

    WIELKIE GRATULACJE!!!

  • Konkurs Wiedzy o Chorwacji. Finał.

    Uczniowie klasy 3b – zespół w składzie: Weronika Klecha, Magdalena Michalew, Bruno Dzik, Kacper Mach i Jakub Chuchra reprezentowali naszą szkołę w czwartek, 25 kwietnia, w finale Konkursu Wiedzy o Chorwacji. Opiekunem merytorycznym zespołu jest Małgorzata Wilgucka.

     Organizator zawodów to Konsul Honorowy Republiki Chorwacji w Krakowie przy współpracy z Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego i Instytutu Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Konkursowi patronuje Marszałek Województwa Podkarpackiego. Konkurs odbywa się z okazji 25-lecia pobytu  papieża Polaka, św. Jana Pawła II, w Zagrzebiu.

    W I etapie zespół stworzył prezentację multimedialną na tematChorwacji, ocenianą przez przedstawicieli Konsulatu Chorwacji w Krakowie, Instytutu Filologii Słowiańskiej UJ i Kuratorium Oświaty w Rzeszowie. Zespół został zakwalifikowany do testowej części Konkursu, składającej się ze 100 pytań na tematprzyrody, geografii, historii, zabytków, tradycji Chorwacji oraz polsko-chorwackich relacji, pobytu Polaków w Chorwacji i współczesnej sytuacji tego kraju. Znalazł się wśród 10. zespołów finałowych, wyłonionych spośród 97 drużyn, i brał udział w finale, który miał miejsce w Zespole Szkół Gospodarczych w Rzeszowie.

     

    Więcej informacji na stronie:http://chorwacja.krakow.pl

  • Życzenia Świąteczne

    Kiedy Wielka Noc nastanie
    życzymy Wam na Zmartwychwstanie
    dużo szczęścia i radości,
    która niechaj zawsze gości
    w dobrym sercu, w jasnej duszy
    i niechaj wszystkie żale zagłuszy.

     

    Spokojnych, pogodnych i radosnych Świąt Wielkanocnych

    życzy

    Gimnazjum MORAWA

  • Egzamin Gimnazjalny 2019

    W dniach 10, 11, i 12 kwietnia odbędzie się Egzamin Gimnazjalny. 

     

    10 kwietnia 2019: 9.00 historia i wiedza o społeczeństwie, 11.00 język polski

    11 kwietnia 2019: 9.00 przedmioty przyrodnicze, 11.00 matematyka

    12 kwietnia 2019: 9.00 język angielski poziom podstawowy, 11.00 język angielski poziom rozszerzony

     

    Szczegółowy harmonogram znajduje się w sekretariacie. Na stronie Centralnej Komisji Edukacyjnej znajdują się przydatne informacje dla zdających (m.in wykaz przyborów): https://cke.gov.pl/egzamin-gimnazjalny/komunikaty-i-informacje/

     

    Powodzenia!

  • Matematyczne potyczki XIX Podkarpackiego Konkursu Matematycznego im. Franciszka Leji

    Iza Ignatowska z klasy 3b zakwalifikowała się do etapy wojewódzkiego XIX Podkarpackiego Konkursu Matematycznego im. Franciszka Leji. Opiekunem uczennicy jest mgr Marcin Gaweł - nauczyciel matematyki. Trzymamy kciuki za kolejne etapy. 


    Gratulujemy!

  • Lekcja biblioteczna - dwusetne urodziny Stanisława Moniuszki

    25 marca uczniowie klas: 1b, 1c, 1d, 1e, 2a oraz 3a i 3b Gimnazjum „Morawa” wraz z nauczycielami uczestniczyli w lekcji poświęconej Stanisławowi Moniuszce, który uchwałą Sejmu RP jest patronem 2019 roku. Stanisław Moniuszko był kompozytorem, dyrygentem, pedagogiem, organistą, autorem 268 pieśni, operetek, baletów i oper. Najsłynniejsze dzieła „Halka” i „Straszny dwór” dały mu miano twórcy opery narodowej. O swojej twórczości mówił: „ Ja nic nowego nie tworzę: wędruję po ziemiach polskich, jestem natchniony duchem polskich pieśni ludowych i z nich mimo woli przelewam natchnienie do wszystkich moich dzieł”. Wspólny śpiew „Prząśniczki” ze „Śpiewnika domowego”, wysłuchanie arii  Jontka z „Halki” i obejrzenie siarczystego mazura z ostatniego aktu „Strasznego dworu” dały uczniom możliwość posmakowania klimatu tej muzyki.

     

    Spotkanie przygotowała biblioteka szkolna.

  • Spotkanie z Wychowawcą

    Szanowni Państwo, 
    zapraszamy na spotkanie z Wychowawcą, które odbędzie się w dniu 3 kwietnia 2019 (środa) o godzinie 17.00. 

    Zapraszamy

  • Egzamin DSD I w Morawie!

    11 uczniów klasy 3a Gimnazjum Morawa  wraz z 51 uczniami czterech gimnazjów DSD w Przemyślu zdawało w ostatnich dniach egzamin DSD I (DeutschesSprachdiplom I stopnia), czyli egzamin z języka niemieckiego na poziomie B1 przygotowany przez Konferencję Ministrów Kultury Krajów Związkowych Republiki Federalnej Niemiec. Część pisemna sprawdzająca znajomość słuchania, czytania i komunikacji pisemnej miała miejsce 14.03.2019r, zaś egzamin ustny trzecioklasiści Morawy zdawali 28.03.2019r. Egzamin pisemny rozpoczął się  uroczyście o godz. 8.00 w holu szkoły na I.piętrze wspólnym zdjęciem bohaterów dnia, następnie kilka ciepłych słów skierowała do gimnazjalistów Pani Wicedyrektor II LO Agata Trzpis, życząc im połamania piór i zachęcając ich do skorzystania od września 2019roku z oferty edukacyjnej II Liceum.Gimnazjalistom towarzyszyli ich nauczyciele języka niemieckiego oraz Dyrektorzy szkół, którzy tradycyjnie trzymali  kciuki za swoich wychowanków.  Nie zabrakło także Dyrektor Gimnazjum Morawa- p. Izabeli Gorczak. Na ostateczne wyniki egzaminu DSDI przyjdzie poczekać do czerwca. Warto dodać, że poziom egzaminu DSD I jest porównywalny z maturą na poziomie podstawowym.

     

     

  • Vege Warsztaty w Morawie

    Uczennice klas 1f, 1b z II LO wraz z uczennicami I LO, od początku roku szkolnego realizują projekt społeczny #VEGANderstand w ramach ogólnopolskiej olimpiady z przedsiębiorczości "Zwolnieni z teorii". Projekt ma na celu przybliżyć ludziom idee diety wegetariańskiej, wegańskiej i różnych odmian tych diet, jak i przedstawić problem marnowania żywności. Działają lokalnie, poprzez warsztaty w szkołach podstawowych i gimnazjalnych oraz promocję w naszym otoczeniu. Oprócz tego, publikują różnego rodzaju materiały w mediach społecznościowych(m.in. Facebook, Instagram, Snapchat, Twitter, YouTube): ciekawostki, foodbooki, poradniki, wywiady. Pragną pokazać, co zrobić, by ograniczyć cierpienie wielu zwierząt oraz marnotrawstwo żywności, wody i energii. Przedstawiają swoje pomysły na dietę zdrową, urozmaiconą, prostą. Wskazują, w jaki sposób można przyczynić się do świadomego kupowania produktów, przy tym oszczędzając nie tylko żywność, lecz także wodę, energię, pieniądze. Poruszają istotne problemy, takie jak testowanie kosmetyków na zwierzętach, czy produkowanie „żywych futer”. Udowadniają że każdy, niezależnie od wieku, ma wpływ na los niewinnych zwierząt!

     

    Projekt zagościl również u nas! Dziękujemy. 

  • Rekolekcje Wielkopostne

    Gimnazjum 27.03.2019 
    Środa Wiara-Modlitwa
    11.00-modlitwa do Ducha Św. (rozśpiewanie)
    11.15-konferencja Wiara-Modlitwa, pantomima
    11.45-śpiew
    12.00-konferencja cz II, świadectwo
    12.30-Droga Krzyżowa
    13.00-zakończenie

    Czwartek Nadzieja-Pokuta 28.03.2019 
    11.00-modlitwa do Ducha Św. (rozśpiewanie)
    11.15-konferencja Nadzieja-Pokuta, pantomima
    11.45-śpiew, adoracja, rachunek sumienia, spowiedź
    12.30-zakończenie adoracji, błogosławieństwo, komunia św.
    13.00-zakończenie

    Piątek Miłość-Jałmużna 29.03.2019
    11.00-modlitwa do Ducha Św. (rozśpiewanie)
    11.15-konferencja Miłość-Jałmużna, pantomima
    11.45-przygotowanie do Eucharystii
    12.00-Eucharystia
    13.00-zakończenie

  • Wielka Przestrzeń czyli Juliusz Słowacki w 3D

    W Przemyskiej Bibliotece Pedagogicznej 27 marca miał miejsce kolejny już wykład literacki, który przygotowała pani Małgorzata Wilgucka we współpracy z uczniami II LO i Gimnazjum Morawa. Wykład był jedną z trzech prelekcji związanych z trójcą narodowych wieszczów – 220. rocznicą śmierci Adama Mickiewicza,  170. Juliusza Słowackiego i 160. Zygmunta Krasińskiego. Tematem prelekcji nauczyciela naszej szkoły był Juliusz Słowacki w odsłonach życia literackiego, prywatnego a także recepcja jego twórczości. Tytuł wykładu nawiązywał do wielowymiarowej twórczości i odbioru twórczości Słowackiego jako literata, podróżnika, rysownika, pasjonata malarstwa oraz inspiracji dla malarzy, pisarzy, poetów i twórców opery, czy karykaturzystów.

     

    Pozostali prelegenci to dr hab. prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego Marek Stanisz, który opowiadał o tajemnicach Adam Mickiewicza, i dr Jan Musiał z Instytutu Polonistyki PWSW w Przemyślu, z wykładem o Zygmuncie Krasińskim. Wśród zaproszonych gości była pani Elżbieta Tarnawska, Naczelnik Wydziału Edukacji, oraz dyrektorzy, nauczyciele i młodzież przemyskich szkół. Oprawę artystyczną przygotowali recytatorzy: Weronika Benedyk i Kamila Głowacka z klasy 3e oraz Jakub Chuchra i Bruno Dzik z klasy 3 b Gimnazjum Morawa. O kwestie medialne i techniczne zadbał Kacper Mach z Gimnazjum Morawa. Kacper i Kamila udzielili także wywiadu dla Radia Rzeszów, które reprezentował pan Marek Cynkar. Fragmenty wykładu będzie można usłyszeć również w Radiu Fara.

     

    Po raz kolejny znakomicie zaprezentowaliśmy się jako obie szkoły w przestrzeni naszego miasta. Więcej informacji na stronie: https://przemysl.pbw.org.pl/przemysl,125/konferencja-poswiecona-wielkim-polskim-romantykom-relacja,11170

  • Sukcesy w pływaniu!

    20 marca na krytej pływalni w Przemyślu odbyły się zawody w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Naszą Szkołę reprezentowały zawodniczki:
    50 m stylem grzbietowym - 2 miejsce: Gaworecka Wiktoria (46,22);
    50 m stylem klasycznym  - 2 miejsce: Brylonek Oliwia (49,04), 3 miejsce: Gilarska Kornelia (50,59)

    SERDECZNIE GRATULUJEMY !!!

  • Powiatowy Konkurs Historyczny "Twierdza Przemyśl" z sukcesem!

    Powiatowy Konkurs Historyczny "Twierdza Przemyśl" odbywa się od 2001 r.. Młodzież z Niepublicznego Gimnazjum Morawa uczestniczy w tym regionalnym przedsięwzięciu od założenia szkoły. Nie inaczej było podczas 18 już edycji konkursu. Szkołę reprezentowali w pierwszym etapie, odbywającym się tradycyjnie w Szkole nr 15 im Adama Mickiewicza: Bruno Dzik, Kacper Mach i Karolina Zajączkowska. Do drugiego etapu a zarazem ścisłego finału dostał się Kacper Mach. Finał odbył się w Przemyskie Bibliotece Publicznej 22 marca 2019 r., a nasz uczeń został laureatem zajmując 5 miejsce. 

    Gratulujemy!

  • Ludzie ludziom zgotowali ten los

     14 marca klasa 3b brała udział w spektaklu teatralnym na Zamku Kazimierzowskim. „Żyd na beczce" to spektakl oparty na motywach "Zdążyć przed Panem Bogiem" Hanny Krall. Spowiedź Marka Edelmana posłużyła jako inspiracja do zrealizowania spektaklu o istocie powstania w warszawskim getcie w 1943 r. Inscenizacja ta jest próbą przełożenia na język współczesnych emocji HOLOCAUSTU –widzianego oczyma świadka iofiary –jednego z komendantów powstania. To, co wyłania się spod jego wspomnień, burzy całkowicie dotychczasowy obraz bohaterstwa obrońców getta. Czy rzeczywiście da się ten surrealistyczny niemal świat faktów, których potworność wykracza poza granice ludzkiego odbioru, przełożyć na język współczesny? Spektakl wskazuje, że tak. Uczniowie i nauczyciele wyszli z teatru poruszeni nie tylko grą aktora, ale także pełną grozy opowieścią o zagładzie Żydów.

  • MORAWA najlepsza na Podkarpaciu.

    Reprezentacja Gimnazjum Morawa w koszykówce dziewcząt zwyciężyła w Finale Wojewódzkim Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Do tych zawodów dziewczęta dostały się wygrywając kolejno turniej powiatowy , rejonowy i baraże.  W finale rozgrywanym na przemyskiej hali nasza drużyna pokonała w walce o finał SP 9 Stalowa Wola 68 : 21 oraz w meczu o 1 miejsce SP 55 Rzeszów 57:39. MVP turnieju została Kasia Józwik z Morawy. Trzon naszej drużyny stanowią reprezentantki Basket-Go, trenowane przez Agatę i Grzegorza Gorzelników. Sukces jest tym większy ,że drużyna z Rzeszowa to dziewczęta uczęszczające do klasy mistrzostwa sportowego. Gratulujemy i jesteśmy dumni!!!

     

    Drużyna wystąpiła w składzie:Julia Gorzelnik,Kasia Józwik,Wiktoria Semko,Maria Kochmańska,Ola Kochanowicz,Wiktoria Zarzycka,Paulina Pogorzelec,Oliwia Brylonek,Julia Czernecka i Anna Podkowa.

  • Taneczna historia "Kopciuszka"

    Uczniowie naszej szkoły nie tylko odnoszą sukcesy w nauce. Biorą również udział w różnych konkursach interdyscyplinarnych i rozwijają swoje pasje w szkole i poza szkołą. Jedną z tych pasji jest taniec. Dnia 3 marca 2019 r. nasza uczennica klasy 3a, Nikola Palko zagrała główną role w bajkę tanecznej pt. "Kopciuszek". Wraz z całym zespołem "Koralik" pod kierownictwem Pani Danuty Pantuły-Ferlejko. Nikola opowiedziała nam piękną historię. Historię bez słów, pięknie wytańczoną - historię Kopciuszka.

     

    Piękne stroje, choreografia i  niezwykłe umiejętności młodych tancerzy, sprawiły, że po spektaklu publiczność biła długie i gromkie brawa. Jesteśmy dumni, że mamy tak wspaniałą uczennice i tak prężnie działający przy Centrum Kulturalnym zespół "Koralik".

    Pozdrawiamy i gratulujemy!

  • Grupa Teatralna z MORAWY w finale konkursu "Z książką w tle"

    Grupa Teatralna z naszej szkoły zakwalifikowała się do finału III  Podkarpackiego Konkursu Teatrów Szkolnych „Z książką w tle”. Finał już 18 marca 2019r. w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Trzymamy kciuki i zapraszamy!

  • Dzień Żołnierzy Wyklętych

    Tradycyjnie jak co roku młodzież z Niepublicznego Gimnazjum Morawa wzięła udział w porządkowaniu grobów na kwaterze Żołnierzy Armii Krajowej oraz opozycji niepodległościowej na cmentarzu przy ulicy Słowackiego. Mimo niezbyt sprzyjającej aury w niedzielne popołudnie pojawiła się spora grupa naszych uczniów, która pamiętała o zbliżającym się święcie. Zapalono znicze oraz tradycyjnie odwiedziliśmy kompleks przemyskich cmentarzy wojskowych i wybrane kwatery cmentarza komunalnego. Była to już ostatnia taka akcja młodzieży z Morawy, ale uważam że czas poświęcony na porządkowanie grobów oraz przekazane wiadomości w przyszłości zaowocują w kształtowaniu postaw patriotycznych.

  • Bezpieczne ferie zimowe 2019

    BEZPIECZNE FERIE W 3 KROKACH

    Już w najbliższych dniach rozpoczną się ferie zimowe. Jazda na nartach, sankach czy łyżwach należą do najbardziej popularnych zajęć podczas ferii. Jednak zabawa w zimowych warunkach może skończyć się urazem, kolizją, a nawet niebezpieczną kąpielą w mroźnym stawie. Ekspert radzi, jak unikać niebezpiecznych sytuacji, a także jak właściwie reagować, gdy dojdzie do wypadku.

     
  • Konkurs informatyczny

    Z wielką radością inormujemy, że w dniu 7 lutego 2019 r. nasi uczniowie: Katarzyna Józwik i Bruno Dzik, wzięli udział w etapie wojewódzkim Konkursu Informatycznego dla gimnazjów. Etap odbył się w Mielscu.

    Trzymamy kciuki za wyniki konkursu!

  • II miejsce dla MORAWY!

    W półfinale wojewódzkim Igrzysk Młodzieży Szkolnej nasza drużyna zajęła II miejsce. Rozgrywki odbywały się w miejscowości Malawa. 

     

    Gratulujemy całemu zespołowi!

  • Moda, moda, moda

    „Może się wydawać, że ubrania to jedynie pusta błahostka, ale mają one dużo ważniejszy cel niż tylko sprawianie, żeby było nam ciepło. One zmieniają to, jak postrzegamy świat i w jaki sposób świat postrzega nas." Virginia Woolf.

    W czwartek odbyły się zajęcia otwarte na temat mody epok w ramach zajęć z wiedzy o kulturze. Uczestniczyli w niej uczniowie klasy 1 b oraz klas gimnazjalnych wraz z nauczycielami. Zajęcia koordynowała pani Małgorzata Wilgucka.

     

    Uczestnicy mieli okazję zobaczyć przemiany mody epok od czasów rzymskich do współczesnych w poszczególnych odsłonach. Porównywali i oceniali elementy garderoby damskiej i męskiej. Poznali specyfikę współczesnego krawiectwa artystycznego reprezentowanego przez angielską projektantkę Vivienne Westwood oraz arabskiego projektanta Eliego Saaba. „Projektant mody musi być architektem designu, rzeźbiarzem formy, malarzem koloru, muzykiem harmonii i filozofem powściągliwości.". Te słowa  Cristobala Balenciagi uświadomiły uczestnikom, że moda rządzi się nie tylko zasadą użyteczności, ale wyraża nastroje i marzenia ludzi, jest sztuką wyrażania siebie.

     

    „To, co najbardziej pociąga mnie w modzie, to że jest ona odzwierciedleniem naszych czasów. Musisz w tym uczestniczyć, być świadkiem własnego momentu." Nicolas Ghesquière.

  • Martyna Piejko finalistką konkursu reporterskiego "Jak widzę szkołę"

    Konkurs zorganizował magazyn reporterski "Non/fiction". Należało napisać esej lub reportaż na temat: "Jak widzę szkołę";. Konkurs przeznaczony był dla uczniów szkół gimnazjalnych i licealnych. Praca Martyny Piejko (kl.3a), przygotowana pod kierunkiem Moniki Maciewicz, znalazła się wśród finałowych i jej autorka zostanie nagrodzona zestawem czasopism "Non/fiction". Gratulujemy!


    Oto link do wyników konkursu: https://non-fiction.pl/oglaszamy-wyniki-konkursu-jak-widze-szkole/

  • "Ku wolności" wyjście do teatru

    W dniu 16 stycznia wzięliśmy udział w spektaklu w wykonaniu wychowanek Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii, Dom Matki Antoniny Mirskiej w Przemyślu. Spektakl zatytułowany „Ku Wolności”, zgromadził ogromną liczbę młodych widzów. Było to bardzo ważne, ponieważ spektakl ma charakter wychowawczo-profilaktyczny i porusza wiele problemów, z którymi zmaga się współczesna młodzież. Przedstawienie przybliża w bardzo ekspresyjny - ale co ważne również bardzo przystępny - sposób zagadnienia wolności, marzeń i handlu ludźmi. Sądząc po reakcji młodych widzów cel edukacyjny został osiągnięty.

  • Spotkanie z rodzicami

    W środę, 23 stycznia o godzinie 17.00 odbędzie się spotkanie wychowawców klas z rodzicami. 

    - Zapraszamy - 

  • Nasza uczennica w zawodach II stopnia OMJ

    OMJ to Olimpiada Matematyczna Juniorów. W zawodach II stopnia, które odbędą się w dniu 12 stycznia 2019 roku w Stalowej Woli wystartuje nasza uczennica Izabela Ignatowska, z klasy 3b. Opiekunem uczennicy jest Pan Marcin Gaweł, nauczyciel matematyki. 

    Trzymamy kciuki!

  • Jasełka i spotkania opłatkowe

    Jak co roku nauczyciele i uczniowie Morawy uczestniczyli w szkolnym spektaklu Jasełkowym przygotowanym wspólnie z uczniami II LO. W tym sezonie spora grupka gimnazjalistów z klasy 3 b wzięła udział w spektaklu jako aktorzy i recytatorzy. Wcielili się w role aniołów, diabłów i pasterzy, recytowali także fragmenty „Betlejem polskiego” Lucjana Rydla. Wszyscy bardzo się zaangażowali i wypadli znakomicie. Opiekunem i reżyserem wydarzenia była Pani Małgorzata Wilgucka. 

    Dziękujemy ! Wszystkim życzymy szczęśliwego Nowego Roku!


  • Morawa the best! Koszykówka dziewcząt

    Reprezentacja Morawy w koszykówce dziewcząt nie ma sobie równych. Morawa wygrała zdecydowanie rozgrywki na szczeblu miejskim i rejonowym. Teraz czeka nas półfinał wojewódzki Na razie dziewczęta idą jak burza....wierzymy, że tak będzie do konca💪😀 Trzymamy kciuki!!!

  • Życzymy Wam zdrowych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia!

    Drodzy Uczniowie, Szanowni Rodzice!


    Życzymy Wam zdrowych i pogodnych
    Świąt Bożego Narodzenia. 
    Niech ten czas spędzony w gronie najbliższych
    napełni Wasze serca spokojem i radością. 
    Niech błogosławieństwo Bożego Dzieciątka 
    towarzyszy Wam przez całe Wasze życie, 
    a szczere i najpiękniejsze Bożonarodzeniowe 
    życzenia spełniają się w każdym momencie.

     

    Dyrekcja, Nauczyciele i Pracownicy
    Gimnazjum MORAWA

  • FESTIWAL PRZYRODNICZY

    Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna - przy współpracy nauczycieli z  przemyskich Gimnazjów oraz dzięki  gościnności  Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej  w Przemyślu, zorganizowała 20 grudnia 2018 r. Festiwal Przyrodniczy dla reprezentantów klas III gimnazjów przemyskich oraz ich opiekunów – nauczycieli przedmiotów przyrodniczych. Była to impreza zorganizowana w ramach Przemyskiej Akademii Talentów, mająca promować wartość  i atrakcyjność nauk przyrodniczych: geografii, biologii, fizyki, chemii, matematyki oraz docenić 18 – letni dorobek szkół gimnazjalnych. Ponadto organizatorzy chcieli w sposób ciekawy i  humorystyczny, poprzez współpracę a nie rywalizację,  docenić aktywność i kreatywność młodych ludzi – w duchu integracji.

     

    Na początku programu mgr Teresa Krasnowska (filozofka przyrody), wygłosiła wykład na temat niedocenianych możliwości naszego mózgu i wartości procesu uczenia się. Następnie odbył się efektowny pokaz „Chemia magii, magia chemii” inspirowany przygodami Harrego Pottera pod kierownictwem mgr Agaty Zięby-Warcholak oraz jej zespołu asystentów z SP z Oddz. Gimnazjalnymi SA I LO w Przemyślu. Kolejną atrakcją był konkurs wiedzy przyrodniczej: zespoły składające się z uczniów z różnych szkół rozwiązywały zadania z w/w  5 przedmiotów przyrodniczych. Za każde rozwiązane zadanie otrzymywali 1/5 hasła. W efekcie każda drużyna po rozwiązaniu wszystkich zadań układała na podłodze hasła, np.: „Działanie nawet maleńkiej istoty prowadzi do zmian w całym Wszechświecie”. Nikola Tesla. Opiekunem naszych uczniów była Pani mgr Halina Sekuła. 

     

    Dziękujemy za możliwość udziału w tym wydarzeniu!

  • Sukcesy w konkursie na prezentację multimedialną!

    12 grudnia 2018 r. w Przemyskiej Bibliotece Publicznej odbyło się podsumowanie ósmej edycji Konkursu na Prezentację Multimedialną, skierowanego do uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych, szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych Przemyśla i powiatu przemyskiego. W tym roku odbył się on pod hasłem „Literatura i sztuka polska wobec odzyskania niepodległości”. Celem konkursu było zwrócenie uwagi młodzieży na dzieła o tematyce patriotycznej, ukazujące reakcje artystów na problem utraty przez Polskę niepodległości i walki o jej odzyskanie, a ponadto doskonalenie umiejętności korzystania z technologii informacyjnej oraz kształcenie umiejętności wyszukiwania informacji z różnych źródeł z poszanowaniem praw autorskich.

     

    Na konkurs wpłynęło 10 prezentacji multimedialnych, które oceniło jury w składzie: Katarzyna Bednarz-Soja i Monika Maziarz z Przemyskiej Biblioteki Publicznej oraz Sebastian Hendzel z Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu. Komisja w ocenie prezentacji brała pod uwagę zgodność pracy z tematyką konkursu, zawartość merytoryczną i poprawność językową, dobór źródeł informacji, estetykę prezentacji, a także techniczną poprawność wykonania. 

     

    Po uwzględnieniu wyżej wymienionych kryteriów oceny komisja nie przyznała pierwszej nagrody, zaś II nagrodę otrzymała Wiktoria Zarzycka z Niepublicznego Gimnazjum „Morawa” w Przemyślu - opiekun Pan Rafał Paśko. 

    Ponadto wyróżniono trzy prace konkursowe, wśród których znalazł się Kacper Mach z Niepublicznego Gimnazjum „Morawa” w Przemyślu - opiekun Pani Małgorzata Wilgucka. 

    Gratulujemy!

     

  • Próbny egzamin z Wydawnictwem OPERON

    W naszym Gimnazjum odbędzie kolejna próba przed najważniejszym dla naszych uczniów kwietniowym egzaminem gimnazjalnym. 

     

    Próba odbędzie się wg harmonogramu:

    04.12 - wtorek - historia i wor oraz język polski

    05.12 - środa - przedmioty przyrodnicze i matematyka

    06.12 - czwartek - język angielski na poziomie podstawowym i rozszerzonym

     

    Życzymy powodzenia i trzymamy kciuki!

  • źródło: wikipedia

    Film o legendzie zespołu Queen. Bohemian Rhapsody w Heliosie.

    W piątek 30 listopada klasy trzecie wraz z opiekunami wybrały się do kina na film "Bohemian Rhapsody" o legendarnym zespole Queen. Bohemian Rhapsody to ballada rockowa brytyjskiego zespołu Queen, autorstwa Freddiego Mercury’ego, która często wymieniana jest jako najlepszy utwór w historii muzyki popularnej. Utwór pochodzi z albumu A Night at the Opera (1975) i uznawany jest za magnum opus grupy oraz przełomowy moment w jej karierze. Utrzymany jest w stylu rock opery i charakteryzuje się nowatorską i niespotykaną w muzyce pop formą muzyczną, łącząc w sobie trzy całkowicie różniące się fragmenty:  a'capella i ballada operowa oraz elementy hard rocka. Mimo tego, utwór znalazł się na singlu i okazał się ogromnym sukcesem komercyjnym, stając się punktem zwrotnym w karierze zespołu.

     

    Była to fantastyczna lekcja historii muzyki. 

      

     

  • Próbny Egzamin z Nową Erą

    W naszym Gimnazjum trwa egzamin z Nową Erą. Nasi uczniowie testują swoją wiedzę przed najważniejszym dla nich kwietniowym egzaminem gimnazjalnym. 

     

    Próba odbywa się wg harmonogramu:

    29.11 - środa - historia i wor oraz język polski

    29.11 - czwartek - przedmioty przyrodnicze i matematyka

    30.11 - piątek - język angielski na poziomie podstawowym i rozszerzonym

     

    Życzymy powodzenia i trzymamy kciuki!

  • Sukces w Ogólnopolskim Konkursie Literackim ! I miejsce Michaliny Rybarczyk!

    Michalina Rybarczyk z klasy 3 b została laureatką I miejsca, IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Aby podobać się Bogu i ludziom” – Święty Mikołaj i Święty Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży.” Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa nr 19 im. Józefa Czechowicza w Lublinie we współpracy z Parafią pod wezwaniem św. Mikołaja, Wydziałem ds. Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej,  Wydziałem Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej, Fundacją Odkrywamy Talenty oraz Fundacją Szczęśliwe Dzieciństwo. Opiekunem merytorycznym pracy uczennicy jest pani dr Małgorzata Wilgucka.


    Rok mijający był właśnie rokiem świętego Stanisława Kostki, patrona młodzieży. Idea konkursu to kształtowanie postawy otwartości na drugiego człowieka, odpowiedzialności za siebie i innych oraz popularyzacja oryginalnej twórczości literackiej, świadczącej o pogłębionej refleksji na temat moralnych obowiązków młodego  człowieka. Na konkurs napłynęło ponad 500. prac z całej Polski.

     

    Finał konkursu połączony z wręczeniem nagród  odbędzie się 8 grudnia  o godz. 18.00 w sali Filharmonii Lubelskiej. Uroczystość uświetni koncert zespołu o międzynarodowej sławie – Scholares  Minores  Pro  Musica Antiqua i młodzieżowego Teatru Panopticum.

     

  • Spotkanie z poetami

    19 listopada w Podkarpackim Centrum Edukacji Nauczycieli na ul. Kraszewskiego odbyło się spotkanie z poetami z Podkarpacia:  przemyską poetką Teresą Paryną oraz mieszkającym obecnie w Stalowej Woli Kazimierzem Lindą. Uczniowie klasy 3a mieli okazję nie tylko wysłuchać wierszy w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół Usługowo - Hotelarskich i Gastronomicznych, ale również samych autorów. Prezentacja poezji wzbogacona też była występami wokalnymi.  Wszyscy goście mieli okazję skosztować pysznych wypieków przygotowanych przez uczniów wspomnianej szkoły i jednocześnie podziwiać ich prace plastyczne inspirowane twórczością Teresy Paryny oraz Kazimierza Lindy.

  • Miłe wieści z konkursów kuratoryjnych

    Miło nam poinformować, że nasze uczennice: Anastazja Kochanowicz z klasy 3a oraz Izabela Ignatowska z klasy 3b, uzyskały bardzo wysokie wyniki na szkolnych etapach przedmiotowych konkursów Podkarpackiego Kuratora Oświaty. Anastazja zakwalifikowała się do II etapu z geografii, zaś Izabela z matematyki. Opiekunami uczennic w konkursie są Pani Halina Sekuła (geografia) i Pan Marcin Gaweł (matematyka). Gratulujemy i życzymy powodzenia!

    Trzymamy kciuki!

  • Koszykarki najlepsze!

    Zespół koszykarek z naszego gimnazjum zajął I miejsce w Powiatowych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Koszykówce Dziewcząt w roku szkolnym 2018/2019. 

    Gratulujemy!

  • 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę

    9 listopada o godzinie 11.11 nasi uczniowie z nauczycielami włączyli się w ogólnopolską akcję śpiewania hymnu państwowego. Śpiewaliśmy na rynku miasta i auli szkolnej. Następnie uczestniczyliśmy w uroczystej akademii, na której pieśni legionowe przeplatały się z poezją i historycznym komentarzem poświęconym walkom narodu polskiego o niepodległość ojczyzny. Po akademii, nasza reprezentacja wzięła udział w historycznym quizie „Drogi do niepodległości” opracowanym przez uczniów liceum. 

  • Wyjątkowo w Arboretum - relacja klasy 3b

    W dniu 03.11.2018 r.uczniowie klas trzecich brali udział w ognisku zorganizowanym przez wychowawcę kl. 3b, w Arboretum - Bolestraszycach. Niektórzy uczniowie przyjechali na rowerach. Pogoda dopisała jak i również humory uczniów. Podczas pobytu w Arboretum spacerowaliśmy alejkami i mostkami podziwiając oznaki jesieni. Zwiedziliśmy stałe wystawy ,aktualną związaną ze 100- leciem Odzyskania Niepodległości przez  Polskę oraz odremontowaną plebanię z Jodłówki. W przerwach, między spacerami, piekliśmy kiełbaski, kiszkę oraz ziemniaki. Dodatkową atrakcją były urodziny Michaliny. Przywiozła na spotkanie pięknie udekorowany, duży tort. Po odśpiewaniu tradycyjnego Sto lat i wręczeniu prezentu zajadaliśmy się kawałkami smacznego tortu. Było bardzo miło i przyjemnie, aż żal było wracać do domu!

  • Dzień Edukacji Narodowej

    Z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej uczestniczyliśmy w akademii naszych starszych kolegów i koleżanek z "dużej MORAWY". Przygotowali oni świetny program artystyczny. Został on uświetniony licznymi piosenkami z nutą humoru, zadedykowanymi gronu pedagogicznemu. Jeszcze raz z tej okazji składamy serdeczne życzenia gronu pedagogicznemu oraz pozostałym pracownikom naszej szkoły.

    Wszystkiego dobrego!

  • Klasa 3 b na literackich drogach do Niepodległości

    7 listopada w Bibliotece Pedagogicznej w Przemyślu odbył się cykl trzech wykładów na okoliczność 100. lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jeden z nich, „Bądź wierny Idź – literackie drogi do niepodległości” zaprezentowała pani dr Małgorzata Wilgucka z uczniami klasy 3 b Niepublicznego Gimnazjum Morawa. 

     

    Prezentację multimedialną przygotowali Magdalena Michalew i Kacper Mach, jako recytatorzy wystąpili Gabriela Flis, Anna Gdula, Julia Gorzelnik, Patrycja Pogorzelec, Katarzyna Józwik, Kacper Mach, Bruno Dzik, Miłosz Więcyk.

     

    Włączając się w tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Jana Gwalberta Pawlikowskiego zorganizowała konferencję „O niepodległości raz jeszcze”. To kolejne przedsięwzięcie wpisujące się w przygotowania do 100 - lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Jednak tym razem, oprócz zagadnień historycznych, poruszone zostały również tematy z dziedziny literatury i teologii powiązane z wolnością człowieka oraz narodu. W programie konferencji znalazły się jeszcze referaty: „O niepodległość i granicę wschodnią 1918-19” (dr Jacek Magdoń – specjalista Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie) oraz „Wolność w nauczaniu Jana Pawła II podczas pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny” (ks. prof. dr hab. Stanisław Haręzga).

     

    Wydarzenie adresowane było do dyrektorów, nauczycieli, uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych, III gimnazjalnych, szkół ponadgimnazjalnych, przedstawicieli środowiska oświatowego, kulturalnego, samorządowego i wszystkich zainteresowanych z Przemyśla i powiatu przemyskiego. Jako goście pojawili się przedstawiciele władz samorządowych –  Lucyna Podhalicz, wicewojewoda podkarpacka, oraz Piotr Pilch, wicemarszałek województwa podkarpackiego.

     

    Tematem  wykładu literackiego były najważniejsze motywy literackie od czasów romantyzmu do 1989 roku, towarzyszące Polakom w drodze do odzyskania niepodległości po czasach zaborów, II wojny światowej i komunizmu. W tekście i w towarzyszącej wykładowi prezentacji multimedialnej pojawiły się fragmenty „Dziadów cz. III” i Epilogu „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, twórczości Juliusza Słowackiego, Stanisława Wyspiańskiego, Stefana  Żeromskiego, Zbigniewa Herberta, testament Ryszarda Siwca, ballady Jacka Kaczmarskiego i Krzysztofa Dowgiałły. Motywy literackie zostały uzupełnione motywami muzycznymi Fryderyka Chopina i Krzysztofa Pendereckiego oraz malarstwem Stefana Centomirskiego. 

    Wykład połączony z niepodległościowym happeningiem zostanie zaprezentowany przez gimnazjalistów także w naszej szkole, we współpracy z panią Ewą Wójcik i Anną Sawicką we wtorek, 13 listopada.

  • Dzień Języka Angielskiego, English Day

    Dnia 31 października 2018r. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Języka Angielskiego, English Day. W gimnazjum MORAWA rozpoczął on się lekcją biologii w języku angielskim przeprowadzoną przez p. Annę Krawczyk. W trakcie Dnia Języka Angielskiego uczniowie naszej szkoły mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy w konkursach z języka angielskiego, a mianowicie w konkursie gramatycznym Master of Grammar oraz w konkursie dotyczącym kultury i tradycji krajów anglojęzycznych Language and Culture Quiz zorganizowanych przez nauczycieli naszej szkoły. 

    Ponadto uczniowie MORAWY przygotowali stoisko, przy którym uczniowie naszej szkoły oraz uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego mogli posilić się wypiekiem domowym po uprzednim udzieleniu poprawnej odpowiedzi na pytanie zadane w naszym gimnazjalnym konkursie Quick Quiz, a dotyczącym różnych aspektów związanych z językiem angielskim. 

    Dzień Języka Angielskiego nie mógłby się obejść bez specjałów iście angielskich. Na kiermaszu słodkości królowały wypieki typowo angielskie przygotowane przez uczniów. Czas degustacji umilały nam występy na żywo naszych kolegów i koleżanek zarówno z MORAWY jak i zaprzyjaźnionego liceum. Obejrzeliśmy m.in. występy naszych koleżanek Julii Bąk oraz Martyny Piejko z klasy 3A w ich brawurowych wykonaniach znanych utworów muzycznych w języku angielskim. 

    Dzień Języka Angielskiego zakończyliśmy prezentacją w języku angielskim o Australii przygotowaną przez uczennice klasy 3A: Wiktorię Gaworecką, Kornelię Gilarską oraz Karolinę Kołodziej.

  • Spotkanie z rodzicami

    W środę, 14 listopada o godzinie 17.00 odbędzie się spotkanie wychowawców klas z rodzicami. 

    - Zapraszamy - 

  • Lwowski Rajd Kazika 2018

    Jeszcze w roku szkolnym 2017/2018 zapadła decyzja, że tradycyjny, coroczny Rajd Kazika ze względu na przypadającą 100 rocznicę odzyskania Niepodległości odbędzie się we Lwowie. Rankiem 27 października niemal 30 osobowa grupa uczniów i absolwentów Morawy udała się z przewodnikiem w stronę polsko-ukraińskiej granicy. Po odprawie paszportowej i sprawnej podróży wszyscy przystąpili do zwiedzania zabytków tego pięknego miasta. Oprócz starówki zwiedziliśmy katedry trzech obrządków: rzymskokatolicka, grekokatolicką oraz ormiańską. Najważniejsza jednak była wizyta na Cmentarzu Łyczakowskim i złożenie wieńca na Cmentarzu Obrońców Lwowa, gdzie pochowano około 3000 polskich żołnierzy w tym Orlęta Lwowskie. Zapalono również znicze na kwaterze powstańców styczniowych tzw Górce oraz grobach słynnych Polaków Marii Konopnickiej, Stefana Banacha, Władysława Bełzy, czy Artura Grottgera. Dla młodzieży było to ogromne przeżycie, lekcja historii i patriotyzmu, która na długo zostanie zapamiętania. Po wyczerpującym dniu, pełnym wrażeń wróciliśmy szczęśliwie do Przemyśla w godzinach wieczornych.

  • Morawa pamięta...

    Tradycyjnie jak co roku przez świętem Wszystkich Świętych młodzież Niepublicznego Gimnazjum Morawa spotkała się na cmentarzu na Cmentarzu Wojskowym by uporządkować groby żołnierzy Armii Krajowej. Uczniowie pod opieką Jacka Bazaka i Wiolety Hawaj uporządkowali groby i zapalili znicze. Następnie zwiedzili kompleks cmentarzy wojennych oraz cmentarz przy ul Słowackiego, gdzie na dłużej zatrzymali się przy grobowców Orląt Przemyskich oraz kwaterze powstańców styczniowych. Tam także oczyszczono groby i zapalono znicze.

  • "Ojcowie Niepodległości" - wyjątkowa wystawa

    Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości młodzież z Gimnazjum Morawa wybrała się pod opieką nauczycieli M. Soboń i J. Bazaka na plenerowe wystawy prezentowane na przemyskim rynku. Uczniowie Morawy mogli podziwiać aż trzy wystawy “Ojcowie Niepodległości”. gdzie prezentowano sylwetki bohaterów wydarzeń przez 100 laty Piłsudskiego, Dmowskiego, Paderewskiego, Daszyńskiego, Korfantego i Witosa. Druga wystawa prezentowana w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej Biało-Czerwony Szlak – Moja Niepodległa przez Instytut Pamięci Narodowej. Trzecią wystawę zaprezentowano z okazji 100-lecia Garnizonu Przemyśl” – Batalionu Strzelców Podhalańskich. Była to prawdziwa uczta historyczna dzięki której młodzież mogła wgłębić się w tematykę odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 r.

  • Z książką w ogrodzie

    Spacer po Arboretum i spotkanie z przemyskimi pisarzami – to impreza zorganizowana dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a uczestniczyła w niej klasa 3a

     

    19 września 2018 roku pojechaliśmy do Arboretum w Bolestraszycach  na spotkanie z przemyskimi pisarzami - Magdą Skubisz i Stefanem Dardą.

    Po przyjeździe do Arboretum mieliśmy godzinę na podziwianie przyrody. Po 11.00 zaczęło się spotkanie. Gdy wszyscy usiedli, dostaliśmy ankiety do wypełnienia na temat wydarzenia. W tym czasie pisarze odpowiadali na pytania dziennikarki Super Nowości. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy na temat autorów książek a także samego procesu twórczego. Następnie pytania mogła zadawać publiczność. Najwięcej pytań zadali uczniowie naszej szkoły, między innymi: Martyna Piejko, Julia Bąk czy Julia Bilińska . Około godz. 13.00 prowadząca zakończyła spotkanie, informując widownię o poczęstunku, który znajdował się w dużym drewnianym domku. Można było tam znaleźć ciastka oraz napoje gazowane i niegazowane.

     

    Spotkanie zostało przeprowadzone sprawnie, rozmowy z gośćmi specjalnymi ciekawe, a ciasteczka dobre. Podsumowując było wyśmienicie.

     

                                                                                                                                                   Kornelia Gilarska i Karolina Kołodziej 

     

  • Niecodzienne Obchody 100-lecia niepodległości w II LO i Gimnazjum MORAWA

    Dzień niecodzienny, bez zajęć dydaktycznych, pełen różnych atrakcji, poważny ale jednocześnie radosny. Wczesnym rankiem społeczność szkolna ruszyła na rajd niepodległościowy. Trzy trasy, każda uwzględniała ważne miejsca w naszej historii, w tym historii szkoły (m.in. dawne budynki II LO). Czwartą, najdłuższą trasą, podążała klasa mundurowa, której celem było upamiętnienie patriotycznych działań Orląt Przemyskich i oddanie im hołdu. Tuż przy granicy, niedaleko Niżankowic młodzież poznała okoliczności śmierci uczniów naszej szkoły podczas walk o Przemyśl. Strzelcy zatrzymali się na cmentarzu przy ul. Słowackiego i tam przy grobowcu Orląt Przemyskich oddali honory zmarłym bohaterom oraz zapalili znicz.

     

    Szlaki zostały przetarte i gdy wszyscy już dotarli do budynku II LO, zaczęła się druga część obchodów. Dziewczęta z różnych klas zachwycały pieśniami i piosenkami o tematyce patriotycznej. Nieopodal wolontariusze sprzedawali ciastka, a zapach gofrów zwabiał głodnych oraz tych, którzy chcieli wesprzeć akcję pomocy schronisku dla zwierząt. Na sali gimnastycznej rozgrywał się mecz, w którym uczestniczyli też goście przybyli z Paderborn, a w rozgrywkach brali udział zarówno uczniowie jak i nauczyciele. Na ścianie szkolnego korytarza układano mozaikę z ceramicznych kawałków, z których wkrótce powstała symboliczna tablica upamiętniająca niepodległość Polski. Na zewnątrz budynku szkolnego można było ćwiczyć fechtunek i strzelanie z łuku dzięki animatorom z Wioski Fantasy.

     

    Ci, którzy z różnych względów nie mogli uczestniczyć w rajdzie, spędzili czas przedpołudniowy w sali 209, gdzie zostali przez pana Dawida Miarę zaangażowani w quiz historyczno – geograficzny, Wielki Test Historii, mogli obejrzeć film dokumentalny o Józefie Piłsudskim, analizować wiersze o tematyce patriotycznej czy oglądać występy zespołów śpiewających tego typu pieśni.

     

    Uczniowie angażowali się w różne działania organizacyjne, inni chętni korzystali z atrakcji, a byli też tacy, którzy dziwili się, że mogą samodzielnie wybierać sposób spędzania czasu na terenie szkoły i po prostu wspólnie radośnie świętować.

    MM

  • Uroczyste ropoczęcie roku szkolnego 2018/2019

    W słoneczny ranek 3 września zainaugurowaliśmy nowy rok szkolny 2018/2019. Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej w kościele pod wezwaniem św. Józefa. Dalsza ich część była kontynuowana przed budynkiem szkoły. Wszyscy przemawiający życzyli udanego roku szkolnego i dobrych wyników w nauce. Złożone zostały kwiaty pod tablicą upamiętniającą postać majora Mieczysława Słabego, uczestnika walk o Westerplatte. Odbyło się również symboliczne pasowanie uczniów klas pierwszych. W uroczystości wzięli udział uczniowie i nauczyciele II LO i naszej szkoły Gimnazjum Morawa z panią dyrektor Izabelą Gorczak na czele.

  • Ogólne warunki ubezpieczenia

    W pliku pdf znajdują się Ogólne Warunki Ubezpieczenia uczniów naszej szkoły. Prosimy o zapoznanie się. 

     

    Gimnazjum MORAWA

  • Spotkanie z rodzicami

    W środę, 12 września o godzinie 17.00 odbędzie się spotkanie wychowawców klas z rodzicami. 

    - Zapraszamy - 

  • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

    Informujemy, że 3 września 2018 r. o godz. 9:15 odbędzie się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego. O godzinie 8.00 zostanie odprawiona msza św. w Kościele oo. Salezjanów.

     

    Niepubliczne Gimnazjum MORAWA

  • Rada Pedagogiczna

    Posiedzenie Rady Pedagogicznej odbędzie się w dniu 31 sierpnia 2018 r. o godz. 9.00. 

    Do zobaczenia!