Moda, moda, moda

„Może się wydawać, że ubrania to jedynie pusta błahostka, ale mają one dużo ważniejszy cel niż tylko sprawianie, żeby było nam ciepło. One zmieniają to, jak postrzegamy świat i w jaki sposób świat postrzega nas." Virginia Woolf.

W czwartek odbyły się zajęcia otwarte na temat mody epok w ramach zajęć z wiedzy o kulturze. Uczestniczyli w niej uczniowie klasy 1 b oraz klas gimnazjalnych wraz z nauczycielami. Zajęcia koordynowała pani Małgorzata Wilgucka.

 

Uczestnicy mieli okazję zobaczyć przemiany mody epok od czasów rzymskich do współczesnych w poszczególnych odsłonach. Porównywali i oceniali elementy garderoby damskiej i męskiej. Poznali specyfikę współczesnego krawiectwa artystycznego reprezentowanego przez angielską projektantkę Vivienne Westwood oraz arabskiego projektanta Eliego Saaba. „Projektant mody musi być architektem designu, rzeźbiarzem formy, malarzem koloru, muzykiem harmonii i filozofem powściągliwości.". Te słowa  Cristobala Balenciagi uświadomiły uczestnikom, że moda rządzi się nie tylko zasadą użyteczności, ale wyraża nastroje i marzenia ludzi, jest sztuką wyrażania siebie.

 

„To, co najbardziej pociąga mnie w modzie, to że jest ona odzwierciedleniem naszych czasów. Musisz w tym uczestniczyć, być świadkiem własnego momentu." Nicolas Ghesquière.