Archiwum 2014/2015

  • IV Rajd Kazika

    W dniu 28 sierpnia 2015 r. (w piątek), odbędzie się tradycyjny rajd pieszy uczniów Gimnazjum MORAWA. Spotkanie klasy 1a z wychowawczynią mgr Moniką Maciewicz planowane jest na godzinę 9.00 w szkole. Następnie uczestnicy przejdą do Bramy Sanockiej gdzie odbędzie się spotkanie z przedstawicielem Przemyskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dobrego Wojaka Szwejka. Następnie grupa przejdzie w okolice Zamku Kazimierzowskiego, z możliwością wejścia na baszty Zamkowe. Po wizycie na Zamku odbędzie się spotkanie integracyjneprzy wyciągu narciarskim na Zniesieniu.

     

    Serdecznie zapraszamy wszystkich gimnazjalistów i nauczycieli.

     

  • Lista podręczników

    Szanowni Uczniowie i Drodzy Rodzice, poniżej w plikach zamieszczamy listy podręczników dla klas 2 i 3. Klasa 1 otrzyma podręczniki bezpłatnie.

  • Uczestnicy Konkursu

    Wyróżnienia w konkursie recytatorskim - X Powiatowym Konkursie Recytatorskim dla Gimnazjów WSIĄŚĆ DO POCIĄGU BYLE JAKIEGO – PODRÓŻ W POEZJI

    Uczniowie naszej szkoły: Jakub Dobosiewicz oraz Gerard Józefowski otrzymali wyróżnienia w X Powiatowym Konkursie Recytatorskim dla Gimnazjów WSIĄŚĆ DO POCIĄGU BYLE JAKIEGO – PODRÓŻ W POEZJI. Konkurs był organizowany przez Przemyską Bibliotekę Pedagogiczną im. Ignacego Krasickiego w Przemyślu. Serdecznie gratulujemy!


    fot: http://www.biblioteka.przemysl.pl/art,35,x-powiatowy-konkurs-recytatorski-dla-gimnazjow-wsiasc-do-pociagu-byle-jakiego-podroz-w-poezji

  • II Konkurs literacko-recytatorski „SŁOWA Z SERCA” - relacja

    To była już druga edycja konkursu literacko – recytatorskiego „Słowa z serca”. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za chęć zmierzenia się z trudnym słowem pisanym jak i mówionym. Słowa podziękowania kierujemy do wszystkich opiekunów szkół podstawowych i gimnazjów za wspieranie i inspirowanie młodzieży do udziału w konkursie. Jesteśmy również wdzięczni przedstawicielom jury: Teresie Parynie, Krystynie Juźwińskiej, Antoniemu Sarkademu, Robertowi Świdnickiemu, którzy poświęcili swój czas i podzielili się z nami swoim doświadczeniem. Dziękujemy też absolwentowi II LO Mateuszowi Grodeckiemu za przeprowadzenie warsztatów teatralnych.


    Zwycięzcy konkursu literackiego:


    W I kategorii /szkoły podstawowe:

    • 1 miejsce - Wiktoria Ciechan
    • 2 miejsce – Urszula Wolańska
    • 3 miejsce – Alan Grabas

    W II kategorii / gimnazja:

    • 1 miejsce – Kalina Pietraszkiewicz
    • 2 miejsce – Aleksandra Dyrkacz
    • 3 miejsce – Maksymilian Pietraszkiewicz

     

    Zwycięzcy konkursu recytatorskiego:

     

    • 1 miejsce – Magdalena Czech
    • 2 miejsce – Julia Kajstura
    • 3 miejsce – Jakub Skalski
    • wyróżnienie – Magdalena Michalew
    • wyróżnienie – Małgorzata Sielska

     

    Poniżej w pliku umieszczamy protokół z obydwu części konkursu. Zapraszamy za rok!

     

  • Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2014/2015

    Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2014/2015:

    • 8.00 Msza Święta w Kościele O. Salezjanów
    • 9.15 Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2014/2015 Gimnazjum MORAWA wspólnie z II LO
    • po uroczystości wręczenie świadectw przez wychowawców w klasach

    Serdecznie zapraszamy Uczniów oraz Rodziców i Opiekunów naszych gimnazjalistów.

  • Szkoła przyjazna utalentowanym uczniom

    W dniu 8 czerwca w Rzeszowie, dyrektor naszej szkoły Rafał Paśko, odebrał z rąk Podkarpackiego Kuratora Oświaty Pana Jacka Wojtasa, tytuł "SZKOŁY PRZYJAZNEJ UTALENTOWANYM UCZNIOM". To już nasz drugi taki certyfikat, który zawdziączamy pracy naszych uczniów oraz nauczycieli, którzy przygotowywali gimnazjalistów do konkursów przedmiotowych. W tym roku w naszej szkole tytuły laureatów konkursów przedmiotowych organizowanych przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty, zdobyli:

    • Karolina Maciewicz - język angielski, opiekun mgr Magdalena Wojnarowicz
    • Vira Grebenkowa - język ukraiński, opiekun mgr Magdalena Wojnarowicz
    • Bartłomiej Haszczyn - język niemiecki, opiekun mgr Agnieszka Oleksów
    • Kajetan Puchalski - informatyka, opiekun mgr Aleksandra Dombrowska

    zaś tytuł finalisty uzyskał Gerard Józefowski - geografia, opiekun mgr Krystyna Kinasz, mgr Halina Sekuła


    Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

  • Uroda Gór Słonnych

    Dnia 3 czerwca, w siedzibie Zespołu Parków Przyrodniczych w Przemyślu odbyło się wręczenie nagród w I edycji konkursu „Poeta Przyrodniczy”, organizowanych przez powyższą instytucję. Konkurs skierowany był do mieszkańców i uczniów szkół znajdujących się na terenie Parku Krajobrazowego Gór Słonnych i Parku Krajobrazowego Pogórza Przemyskiego.

     

    Jednym z jurorów konkursu był pisarz Stefan Darda. Aby wziąć udział w konkursie należało napisać samodzielnie wiersz o tematyce przyrodniczej związanej z Parkami Krajobrazowymi. Z radością informujemy, że jedno z wyróżnień w konkursie zostało przyznane naszej uczennicy – Justynie Kowalik z klasy 1a za wiersz pt. „Uroda Gór Słonnych”. Serdecznie gratulujemy! Opiekunkami konkursu były mgr Agnieszka Baran oraz mgr Alicja Pietraszkiewicz.

  • II Konkurs literacko-recytatorski „SŁOWA Z SERCA” edycja 2015

    Serdecznie zapraszamy uczniów szkół podstawowych (klasy 4-6) oraz uczniów gimnazjów do udziału w konkursie "SŁOWA Z SERCA". Cele naszego konkursu to:  rozwijanie zainteresowań literackich, doskonalenie warsztatu pisarskiego, przygotowanie uczniów do aktywnego uczestnictwa w kulturze, kształcenie umiejętności pięknej recytacji, rozwijanie wrażliwości poetyckiej.

     

    Kategorie konkursowe: 1. Konkurs literacki – wiersz o przyjaźni. Uczeń wysyła jeden utwór. 2. Turniej recytatorski – temat: „Chcę Ci powiedzieć…”. Uczeń wybiera dowolny tekst prozatorski z narracją pierwszoosobową. Czas prezentacji nie może przekroczyć 7 minut. Zgłoszenia tekstów przeznaczonych do recytacji oraz wiersze napisane przez młodzież należy przesłać na adres szkoły (podany poniżej) do 29 maja 2015r.

     

    Finał konkursu poetyckiego oraz przesłuchania uczestników turnieju recytatorskiego odbędą się 10 czerwca 2015r. od godziny 9.00 w  Gimnazjum Morawa, ul. Glazera 44 w Przemyślu.

  • Konkurs Pięknego Czytania w Języku Niemieckim - Vorlesewettbewerb

    W dniu 16.04.2015r odbył się w Gimnazjum Morawa szkolny etap VI. Południowopolskiego Konkursu Pięknego Czytania w Języku Niemieckim (Vorlesewettbewerb), którego pomysłodawcą jest Instytut Goethego w Krakowie. Uczestnicy konkursu- 11 uczniów z klas 2a i 2b czytali fragmenty powieści „Tschick” Wolfganga Herrndorfa i oceniani byli przez swoje nauczycielki j. niemieckiego : p. Agnieszkę Siutę i p. Agnieszkę Oleksów oraz uczniów II LO w Przemyślu. Oto link do strony Instytutu Goethego i szczegółowe informacje o idei konkursu: http://www.goethe.de/ins/pl/kra/lhr/pl13884266v.htm

     

    Laureatami etapu szkolnego zostali:

    • Dawid Perłak (2b) – 1. miejsce
    • Jakub Sawicki (2b) – 2.miejsce
    • Natalia Korba (2a) – 3 miejsce

    Trzymamy za nich kciuki w kolejnym etapie konkursu, który odbędzie się w Krakowie 12.06.2015r.    

     

  • Akcja czytelnicza - 23 kwietnia Światowy Dzień Książki

    23 kwietnia – Światowy Dzień Książki.  W związku z 20 rocznicą obchodów Święta Książki biblioteka szkolna przygotowała niespodziankę dla uczniów II Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum „Morawa”. Czekamy na czytelników do końca kwietnia. Zapraszamy!

  • Oświadczenie woli

    Szanowni Państwo, poniżej znajduje się oświadczenie woli o chęci kontynuuowania nauki w naszym gimnazjum.

  • Prace uczestników

    Konkurs "Polak - Węgier - dwa bratanki" 2015

    W środę, 25 marca, odbył się finał międzyszkolnego konkursu pt. „POLAK, WĘGIER - DWA BRATANKI!”. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez Szkołę Podstawową Nr 15 w Przemyślu, Przemyską Witrynę Artystyczną oraz Niepubliczne Gimnazjum „MORAWA” w Przemyślu. Projekt miał na celu wzbudzanie zainteresowania historią, przyrodą, życiem obyczajowym i kulturalnym Węgier, także - promocję Dnia Przyjaźni Polsko – Węgierskiej oraz promocję twórczości artystycznej uczestników. Tegoroczna edycja konkursu była kolejną już, trzecią. Impreza została objęta patronatem Samorządu Narodowości Polskiej w Egerze oraz patronatem Prezydenta Miasta Przemyśla. Prace plastyczne i literackie oceniano w kilku kategoriach wiekowych. Łącznie wpłynęło ich ponad sto pięćdziesiąt. Finał konkursu odbył się Szkole Podstawowej Nr 15 w Przemyślu. Laureatom wręczono dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez Samorząd Narodowości Polskiej w Egerze oraz Urząd Miejski w Przemyślu. Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy!


    wyniki konkursu: http://gimnazjummorawa.hekko.pl/?konkurs-polak-wegier-dwa-bratanki-2015,148

  • Życzenia Wielkanocne

    Spokojnych, pogodnych i radosnych Świąt Wielkanocnych

    życzy

    Gimnazjum MORAWA

  • Spotkanie ze Strażą Miejską

    Na ostatniej godzinie wychowawczej uczniowie klasy 2a i 2b gościli przedstawiciela Straży Miejskiej w Przemyślu, Pana Witolda Mulczyńskiego. Spotkanie dotyczyło głównie bezpieczeństwa w szkole i poza nią. W trakcie pogadanki z Panem Strażnikiem uczniowie mogli się dowiedzieć między innymi o odpowiedzialności karnej nieletnich, o jej rodzajach oraz o zagrożeniu przestępczością w szkołach. Dziękujemy za spotkanie!

  • Uczeń MORAWY Gerard Józefowski zdobył wyróżnienie w ostatnim etapie IV Podkarpackiego Konkursu Pięknego Czytania w Rzeszowie

    Uczeń  MORAWY Gerard Józefowski zdobył wyróżnienie w ostatnim etapie IV Podkarpackiego Konkursu Pięknego Czytania w Rzeszowie. I etap konkursu odbył się w macierzystych szkołach, następnie zwycięzcy (po jednym z każdej szkoły) udali się na przesłuchanie do Rzeszowa. W jury zasiadali pracownicy Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej oraz dziennikarze Radia Rzeszów i aktorzy Teatru „Maska”. W konkursie uczestniczyło 187 uczniów, z 67 miejscowości, ze 143 szkół województwa (wszystkie etapy kształcenia). Gratulujemy!

  • miejsca 1-3

    Finał konkursu wiedzy o twórczości Małgorzaty Musierowicz

    W piątek, 27 lutego, odbył się w Niepublicznym Gimnazjum „MORAWA” w Przemyślu drugi, finałowy etap konkursu poświęconego twórczości Małgorzaty Musierowicz pt.”Ile wiem o M.M.?" Celem projektu była promocja czytelnictwa, a szczególnie - popularyzacja twórczości Małgorzaty Musierowicz oraz propagowanych przez nią wartości i postaw. 28 i 30 stycznia w Szkole Podstawowej Nr 15 w Przemyślu oraz w Niepublicznym Gimnazjum „MORAWA” przeprowadzona została pierwsza, pisemna, część konkursu. Uczestnicy rozwiązywali test, wykazując się znajomością faktów dotyczących biografii Małgorzaty Musierowicz oraz napisanych przez nią powieści („Małomówny i rodzina”, „Szósta klepka”, „Kłamczucha”, „Kwiat kalafiora”) . Uczniowie odpowiadali na pytania, rozpoznawali fragmenty tekstów, a także identyfikowali postacie przedstawione na ilustracjach stworzonych przez autorkę.

     

    27 lutego laureaci etapu pisemnego przystąpili do części drugiej konkursu. Tym razem jury oceniało wypowiedzi ustne uczestników. Pod uwagę brano nie tylko znajomość twórczości Małgorzaty Musierowicz, ale też poprawność językową wypowiedzi, ich spójność, a także trafność formułowanych opinii. Etap ustny wzbudził duże emocje. Dla niektórych uczestników był to pierwszy tego rodzaju egzamin. Po jego zakończeniu ogłoszono wyniki. Laureaci konkursu otrzymali dyplomy, drobne nagrody rzeczowe oraz powieści Małgorzaty Musierowicz z autografem autorki.

     

    Wszystkim serdecznie gratulujemy!

     Laureaci:

    • I miejsce - Małgorzata Sielska SP Nr 15 w Przemyślu
    • II miejsce - Patrycja Rabska SP Nr 15 w Przemyślu
    • III miejsce -Katarzyna  Sidor SP Nr 4 w Przemyślu
    wyróżnienia:
    • Julia Olech - Niepubliczne Gimnazjum "MORAWA"
    • Ewa Oleszek - SP Nr 15 
    • Jakub Gruszecki - Niepubliczne Gimnazjum "MORAWA"
    ciekawostki:
    • Joanna Świszcz  - uczennica SP Nr 15  w Przemyślu (w części pisemnej konkursu  uzyskała najlepszy wynik spośród uczniów szkół podstawowych)
    • Justyna Kowalik - Niepubliczne Gimnazjum "MORAWA" (w części pisemnej konkursu osiągnęła wynik najlepszy spośród wszystkich uczestników )
  • Rekrutacja 2015/2016

    Rekrutacja na rok szkolny 2015/2016

    Szanowni Uczniowie, Drodzy Rodzice.

    Informujemy, że od dnia 2 lutego 2015r. w Sekretariacie naszej szkoły można składać podanie w ramach rekrutacji na rok szkolny 2015/2016. Rekrutacja potrwa do 31 marca 2015r.

     

    Wymagane dokumenty podczas rekrutacji to: podanie (pobierz podanie), wykaz ocen za pierwsze półrocze klasy szóstej potwierdzony przez szkołę podstawową, świadectwo ukończenia klasy piątej SP, jedno zdjęcie, wpisowe w wysokości 50zł oraz w późniejszym okresie świadectwo ukończenia szkoły podstawowej oraz zaświadczenie OKE (26-30 czerwca 2015r.)

     

    Lista uczniów przyjętych do naszego gimnazjum będzie dostępna w sekretariacie szkoły w dniu 15 kwietnia 2015r. Uczniowie przyjęci do szkoły proszeni będą o potwierdzenie realizacji obowiązku szkolnego w terminie do 30 kwietnia 2015r.


    Informujemy, że LAUREACI konkursów kuratoryjnych przyjmowanie są poza kolejnością.

     

    Podstawowe zasady rekrutacji: oceny z półrocza klasy szóstej oraz klasy piątej -  do 80pkt, udokumentowane osiągnięcia ze szkoły podstawowej (klasy 4-6) - do 15pkt. oraz ocena z zachowania klasy szóstej - do 5pkt. Maksymalnie uczeń w postępowaniu rekrutacyjnym może otrzymać 100pkt. Szczegółowe zasady rekrutacji określa regulamin rekrutacji na rok szkolny 2015/2016. Uczniowie z zachowaniem niższym niż dobre nie będą przyjęte do naszego gimnazjum.


    Zapraszamy!

    Sekretariat Szkoły: 536 50 960, email: morawagimnazjum@gmail.com

  • Dzień Otwarty 2015

    Zapraszamy na Dzień Otwarty Gimnazjum MORAWA. W dniu 21 marca 2015r. zaplanowaliśmy spotkanie z kandydatami do naszej szkoły. Będzie to dobra okazja aby spotkać się z uczniami i nauczycielami, zapytać o to jak wygląda dzień w naszej szkole, jaka jest nasza oferta edkacyjna i zobaczyć jak funkcjnuje społeczność szkolna "MORAWY". Zapraszamy na spotkania o godzinie 10.00 i o godzinie 11.00. Do zobaczenia!

     
  • I interdyscyplinarny Turniej Szkół

    Serdecznie zapraszamy na I interdyscyplinarny Turniej Szkół. Cele konkursu to popularyzacja rozgrywek intelektualnych wśród uczniów szkół podstawowych, sprawdzenie się uczestników Konkursu w rywalizacji z uczniami innych szkół, promowanie współzawodnictwa oraz postawy „fair play” oraz rozwijanie pracy w grupie oraz współpracy w rozwiązywaniu zagadek intelektualnych.


    Zbierz 3 osobową drużynę i zgłoś się razem z opiekunem do 6 marca 2015r. Eliminacje i finał odbędą się 13.03.2015r , o godz. 13.15 w budynku Niepublicznego Gimnazjum Morawa, Przemyśl ul. Glazera 44. Serdecznie zapraszamy!


    Zaproszenie i regulamin: http://gimnazjummorawa.hekko.pl/?i-interdyscyplinarny-turniej-szkol,141

     

     

  • ILE WIEM O M.M.? konkurs wiedzy o twórczości Małgorzaty Musierowicz

    ILE WIEM O M.M.? Za nami pisemna część konkursu czytelniczego. Jego tematem była twórczość Małgorzaty Musierowicz. 27 lutego, w piątek, odbędzie się w naszym gimnazjum etap ustny konkursu, następnie zostaną  ogłoszone wyniki.
  • "Niewysłana pocztówka z Syberii" - praca konkursowa

     

    "Niewysłana pocztówka z Syberii"

    praca konkursowa Bartłomieja Haszczyna


     

    W zbiorach rodzinnych znajduje się fotografia mojego prapradziadka Józefa Cużyta w pracowni szewskiej, zrobiona na Syberii około roku 1915. Nadałem zdjęciu tytuł Niewysłana pocztówka z Syberii, gdyż na odwrocie jest wydruk jak na pocztówce. Zdjęcie to nigdy nie zostało wysłane. Prapradziadek przywiózł je z sobą z Syberii.

     

    Mój prapradziadek brał udział w obronie Twierdzy Przemyśl i został wzięty przez Rosjan w niewolę w 1915 r. Zesłano go na Syberię wraz z innymi żołnierzami armii austro –węgierskiej, ale nie znam nazwy miejscowości. Tam prowadził zakład szewski, a z czasem otrzymał stanowisko kierownika. Zdjęcie zostało zrobione w jego zakładzie i przywiezione do Polski po powrocie z niewoli około roku 1923. Najstarszy syn prapradziadka – Franciszek (mój pradziadek) - miał wtedy 19 lat i dobrze pamiętał dzieje tego zdjęcia. Oto jego relacja, którą przytoczyła jego córka (moja babcia): „ Jak ojciec wrócił, pokazał nam zdjęcie z pobytu w niewoli carskiej na Syberii, gdzie był kierownikiem pracowni szewskiej. Robili buty dla carskiego wojska. Wszystko ręcznie.”

     

    Zdjęcie jest bardzo interesujące. Pracownia szewska nie ma okien, jest niska, ma brudne, malowane wapnem na biało ściany. Wszędzie widoczne są buty w różnym stanie produkcji. Buty z cholewami wiszą na ścianie, stoją na podłodze, leżą na stołach oraz na prawidłach. Prawidła były robione z drzewa, a służyły do naciągania uszytych butów. Chłopiec, który glancuje cholewki, ma buta naciągniętego na prawidle, a obok oparty o stół jest drugi but.

     

    Pierwszy z lewej stoi mój prapradziadek w mundurze austriackim (nie miał innego ubrania) i przepija z pracownikami udany interes. Niestety, nie dotarłem do informacji o innych, uwiecznionych na zdjęciu osobach. Piją „horiłku” czyli gorzałkę. Jeden czeladnik siedzi przy stole wśród elementów przygotowywanych na buty, wśród skórzanych ścinek i je posiłek: chleb i herbata. Atmosfera jest luźna, wszyscy robią coś, ale nie pracują. Tylko czyścibut nie przerwał swojego zajęcia. Jeden pracownik gra na harmonii. To też charakterystyczne dla mojego prapradziadka, że jako kierownik pozwalał swoim podwładnym na rozrywkę i jedzenie, a sobie na popijanie. Sam grał na skrzypcach, które wiszą w rogu izby. Był zdolnym człowiekiem, ponieważ sam nauczył się grać i jako młody chłopiec chodził z grupą muzykantów i grał po wiejskich weselach i zabawach. Miał bardzo dobry fach- szewstwo. Jego buty zawsze zamawiano dla wojska, a jeśli sprzedawano, to tylko we Lwowie. Oprócz pieniążków zdobył też pociąg do wódki i wesołego towarzystwa. Wszystko to idealnie widać na zdjęciu.

     

    Po powrocie do Polski pijaństwo i gra w karty doprowadziły go do utraty rodziny i majątku, a sam musiał zamieszkać kątem u obcych ludzi. Pole i wybudowany przez siebie dom przepił z kowalem. Dom stoi do dzisiaj przy głównej drodze do Przemyśla, ale nie należy już do mojej rodziny.

  • Konkurs "Szanujmy Wspomnienia"

    W grudniu 2014 r. zostały przeprowadzone w naszej szkole dwa konkursy, „Przeszłość w kolorze sepii” oraz „Gwiazdka, mak i pierniki…”. Odbyły się one pod wspólnym hasłem „Szanujmy wspomnienia!”.  Celem projektu było zainspirowanie uczestników do poznawania i dokumentowania historii własnych przodków, dialogu z seniorami rodzin, przeglądania domowych archiwów, szczególnie – fotografii z dawnych lat. Ze względu na okres, w jakim zorganizowane zostało przedsięwzięcie, chcieliśmy również zachęcić do refleksji dotyczącej dawnych i współczesnych obyczajów bożonarodzeniowych.

     

    We wtorek, 27 stycznia odbył się w Niepublicznym Gimnazjum ”MORAWA” finał projektu. Zaprezentowano wówczas fotografie wyróżnione w konkursie „Przeszłość w kolorze sepii”, a uczniowie klasy Ia odczytali fragmenty nagrodzonych prac literackich, których tematem były „Gwiazdka, mak i pierniki…” czyli obyczaje i obrzędy związane ze świętami Bożego Narodzenia.

     

    Laureaci konkursu otrzymali dyplomy, nagrody rzeczowe, a także pamiątkową publikację – pokonkursowy dodatek specjalny do uczniowskiego pisma ”Kazik”.

     

    WYNIKI KOKNKURSÓW:

    Konkurs: GWIAZDKA, MAK I PIERNIKI…

    Miejsce I :  Justyna Kowalik, Niepubliczne Gimnazjum "MORAWA"
    Miejsce II: Jakub Kuśmierski, Szkoła Podstawowa nr 15 w Przemyślu
    Miejsce III: Jakub Sawicki, Niepubliczne Gimnazjum „MORAWA”

     

    Wyróżnienia:

    Paulina Żurawska, Szkoła Podstawowa Nr 15 w Przemyślu
    Ewa Oleszek, Szkoła Podstawowa Nr 15 w Przemyślu
    Patrycja Kiełtyka, Szkoła Podstawowa Nr 15 w Przemyślu
    Wiktoria Krajewska, Szkoła Podstawowa Nr 15 w Przemyślu

     

    Konkurs: „PRZESZŁOŚĆ W KOLORZE SEPII”:

    I miejsce: „NIEWYSŁANA POCZTÓWKA Z SYBERII” , Bartłomiej Haszczyn , Niepubliczne Gimnazjum „MORAWA”,
    II miejsce: „PAMIĄTKA Z KALWARII”, Wiktoria Kowalik, Niepubliczne Gimnazjum "MORAWA"
    III miejsce:  "DZWON DO KATEDRY LUBELSKIEJ", Patrycja Felczyńska, Szkoła Podstawowa Nr 14 w Przemyślu,

     

    Wyróżnienia:

    „NADZIEJA ’45”, Hubert Gawczyński, Przemyśl, Niepubliczne Gimnazjum „MORAWA”,
    „PRZYJAŹŃ W CZASIE WOJENNYM”, Wiktoria  Schabowska, Przemyśl, Niepubliczne Gimnazjum „MORAWA”

     

     

  • Zwycięzkie drużyny z MORAWY

    I miejsca w Powiatowej Gimnazjadzie dziewcząt i chłopców dla MORAWY

    Serdecznie gratulujemy zespołowi dziewcząt i chłopców z naszej szkoły za zdobycie pierwszych miejsc w Powiatowej Gimnazjadzie w Piłce Ręcznej. Zespół dziewcząt prowadzony jest przez mgr Małgorzatę Zubik-Borysławską, chłopców przez mgr Daniela Puchalskiego. Trzymamy kciuki za dalsze rozgrywki!

  • Biologiczna MORAWA

    Zapraszamy na stronę dla zainteresowanych biologią i nie tylko... strona dostępna jest na portalu facebook, a prowadzi ją nasza Pani biolog mgr Agnieszka Baran.

    Przypominamy również, że KÓŁKO BIOLOGICZNE odbywa się W KAŻDĄ ŚRODĘ I CZWARTEK - 8 LEKCJA (14:25). Zapraszamy!

  • www. organizatora

    III miejsce w Konkursie Wiedzy o Lasach

    W dniu 25.11.2014 r. w sali edukacyjnej przy siedzibie Nadleśnictwa Krasiczyn odbył się etap centralny konkursu „wiedzy o lasach Nadleśnictwa Krasiczyn". Była to już III edycja konkursu, który cieszy się coraz większą popularnością wśród uczniów okolicznych szkół. Morawa ponownie znalazała na podium w międzyszkolnym konkursie wiedzy o lasach organizowanym przez Nadleśnictwo Krasiczyn. Uczeń trzeciej klasy naszego Gimnazjum Artur Mazur został laureatem konkursu, zajmując III miejsce w etapie międzyszkolnym. Uczestnicy zmagali się z pytaniami z wiedzy ogólnej o leśnictwie oraz o lasach naszego regionu, a także rozpoznawaniem roślin i zwierząt. Serdecznie gratulujemy!

     

  • Życzenia Świąteczno - Noworoczne od Gimnazjum MORAWA

    Aby Święta Bożego Narodzenia
    były Bliskością i Spokojem,
    a Nowy Rok – Dobrym Czasem

    życzą Uczniowie Gimnazjum MORAWA oraz Dyrekcja i Grono Pedagogiczne

  • Edukacja regionalna - znaj swoje miasto

    Klasa pierwsza Niepublicznego Gimnazjum „MORAWA” w Przemyślu uczy się, jak wykorzystywać zalety naszego zabytkowego miasta, aby utrwalać i pogłębiać zdobytą wiedzę. Uczniowie wzięli udział w wycieczce do przemyskiego Klasztoru Karmelitów Bosych. Wyprawę poprzedziły przygotowania teoretyczne. Zanim opuszczono mury szkoły, ochotnicy przedstawili własne prezentacje multimedialne, których tematem były style w sztuce - od starożytności do epoki baroku.

     

    Po klasztorze, krypcie kościoła i ogrodzie klasztornym, położonym przy zabytkowych obwarowaniach miejskich, oprowadzał klasę pierwszą ojciec Paweł, który w interesujący i zabawny sposób opowiadał o historii obiektu i znajdujących się w nim dziełach sztuki barokowej. Kiedy zwiedzanie klasztoru dobiegło końca, pierwszoklasiści wspięli się na zbocze Wzgórza Tatarskiego, do kościoła Sióstr Karmelitanek Bosych, najwyżej położonego obiektu sakralnego w naszym mieście. Tam wysłuchali krótkiego wykładu na temat ( zdobiących wnętrze świątyni) malowideł z pierwszej dekady XX wieku.

     

    Wykład był zapowiedzią następnej, planowanej na wiosnę wyprawy. Uczniowie zrealizują wtedy kolejną partię materiału z języka polskiego i ponownie będą mogli zweryfikować swoją wiedzę, podziwiając dzieła sztuki , które tu  -  w Przemyślu  -  mają na wyciągnięcie ręki.

  • MIASTO - W POEZJI, PIERWSZOKLASIŚCI - W BIBLIOTECE

    27 października odbył się w PRZEMYSKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ  IX KONKURS RECYTATORSKI DLA GIMNAZJÓW. Jego tematem było miasto w poezji.
     
    Uczniowie klasy pierwszej wzięli w nim udział mierząc się z wielkimi słowami poetów i ...własną nieśmiałością. Pierwsze wystąpienia przed publicznością nie były jedyną atrakcją tego dnia. Pierwszoklasiści mieli również sposobność wysłuchania wykładu dotyczącego warsztatu recytatora, zapoznania się z ekspozycją poświęconą sylwetce wybitnego polskiego etnografa Oskara Kolberga, a także - zwiedzenia nowoczesnych (ale nadal niezwykle urokliwych!)  pomieszczeń Biblioteki Publicznej przeniesionej do jej nowej siedziby. 
  • Plakat RDKS

    3 miejsce naszych Gimnazjalistek w ramach Rzeszowskich Dni Kultury Szkolnej

    Uczennice Niepublicznego Gimnazjum Morawa: Aleksandra Czuryk oraz Vira Grebenkowa zajęły 3 miejsce w konkursie tanecznym w ramach Rzeszowskich Dni Kultury Szkolnej. Jednocześnie warto nadmienić, że nie było oddzielnych kategorii dla licealistów i gimnazjalistów. Uczennice klasy 3a były najmłodszymi uczestniczkami konkursu. Gala finałowa i wręczenie nagród odbędzie się 18 listopada w Rzeszowie.

     

  • Piątkowy wieczór w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie

     

    W godzinach popołudniowych na przywitanie weekendu uczniowie Niepublicznego Gimnazjum Morawa w towarzystwie starszych kolegów i koleżanek z II LO wybrali się do rzeszowskiego teatru na spektakl „Siostrunie” Dana Goggina. Musical należący do sztuk lekkich, łatwych i przyjemnych bawił dużą dawką humoru, piękną muzyką, choreografią oraz urzekającą scenografią. Piątkowa wyprawa, ze względu na dojazd, zakończyła się po północy.  Mimo zmęczenia młodzież  już zapowiada chęć  wyjazdu na kolejny spektakl do Rzeszowa. Opiekunami i organizatorami już drugiej imprezy „Piątkowy wieczór w teatrze”  byli: Monika Maciewicz, Rafał Paśko i Małgorzata Pięta. 24.10.2014r.

  • XIII Regionalny Konkurs Recytatorski i Poetycki i sukcesy MORAWY

    17 października 2014 w Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu odbył się XIII Regionalny Konkurs Recytatorski i Poetycki im. Jerzego Hordyńskiego. Niepubliczne Gimnazjum „MORAWA” reprezentowali Jakub Dobosiewicz z klasy IIb i Gerard Józefowski z klasy III a. Obaj recytowali wiersze poety Jerzego Hordyńskiego oraz Danuty Bielec. Ogłoszenie wyników tegoż konkursu nastąpiło w piątek, 24.10.2014 w sali lustrzanej CKiP w Jarosławiu. Jakub i Gerard zajęli ex aequo III miejsce w kategorii recytacja. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

     

    Relacja TV: http://twojatv.info/aktualnosci,1657.html

  • Wizyta w Archiwum Państwowym w Przemyślu

    W piątek, 12 września, klasa pierwsza Niepublicznego Gimnazjum MORAWA odwiedziła Archiwum Państwowe w Przemyślu. 5 września została tu otwarta wystawa zatytułowana „Działania wojenne w Twierdzy Przemyśl a życie codzienne mieszkańców Przemyśla i regionu w latach 1914-1918”. Ekspozycję zorganizowano w ramach projektu wystawienniczego dofinansowanego ze środków Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych.

    Gimnazjaliści wysłuchali wykładu archiwisty, pani Agnieszki Bobowskiej - Hryniewicz, a następnie zapoznali się z materiałami dokumentującymi życie codziennie mieszkańców oblężonej twierdzy - obejrzeli nieeksponowane dotąd listy i karty pocztowe, notatki, modlitewniki, obwieszczenia, gazety oraz fotografie.

    Dla pierwszoklasistów MORAWY, uczestników projektu „Wbrew klikaniu” zachęcającego do zgłębiania wiedzy na temat historii piśmiennictwa i promującego pisanie piórem wiecznym, wystawa stanowiła sposobność przyjrzenia się niezwykłej urody dokumentom i zapiskom sprzed wieku.Na zakończenie spotkania uczniowie złożyli swoje podpisy w księdze pamiątkowej. Zaplanowano też kolejną wizytę a Archiwum.

  • Plan lekcji I półrocze roku szkolnego 2014/2015

    Plan zajęć dla klas gimnazjum: http://plan.lo2przemysl.edu.pl 

    więcej

  • Projekt "Wbrew klikaniu"

    Pierwsza klasa Niepublicznego Gimnazjum MORAWA przystąpiła do projektu pt. „Wbrew klikaniu”. Proponuje on zwrot ku przeszłości, ku sprawdzonym, dobrym tradycjom – zachęca uczniów do sięgnięcia po wieczne pióra. Akcja skierowana jest do młodych ludzi korzystających codziennie  z wyświetlaczy, monitorów, klawiatur i wszelkich innych zdobyczy technicznych, które niekorzystnie wpływają na charakter pisma czyniąc je nieestetycznym, uproszczonym, często - nieczytelnym.


    Już od pierwszych chwil spędzonych w murach „MORAWY” gimnazjaliści rozpoczęli pracę nad doskonaleniem charakteru swojego pisma. W pierwszym tygodniu września uczniowie zostali zapoznani z budową i zasadami działania piór wiecznych, obejrzeli także notatki szkolne i pióra z lat 40 – tych i 50 – tych, przedwojenne i PRL-owskie stalówki oraz bibułki do osuszania atramentu. Każdy pierwszoklasista otrzymał własne pióro wieczne, które odtąd, niczym uczniom sprzed lat, będzie towarzyszyć mu podczas zajęć szkolnych. Wszystkie notatki i wypowiedzi pisemne sporządzane w czasie lekcji języka polskiego prowadzone będą właśnie przy pomocy wiecznych piór.  

     

    Pierwszoklasiści biorący udział w projekcie rozpoczęli rywalizację o nagrodę specjalną, przewidzianą dla zwycięzcy konkursu na najbardziej estetyczny zeszyt przedmiotowy. W ramach akcji „Wbrew klikaniu” gimnazjaliści zajmą się także poszerzaniem swojej wiedzy na temat kaligrafii i historii piśmiennictwa.  

  • Mieczysław Jałocha na trasie 100km

    Nauczyciel WF Pan Mieczysław Jałocha Mistrzem Polski!

    Pan Mieczysław Jałocha - nauczyciel wychowania fizycznego z naszego Gimnazjum został Mistrzem Polski w biegach ultradystansowych w kategorii M45!
    Pan Mieczysław przebiegł 100 km w czasie 12 godzin i 38 minut. Gratulujemy i życzymy sukcesów sportowych!

    fot. z www: http://www.festiwalbiegowy.pl/

  • Niedźwiadki z "MORAWY" na turnieju o Puchar Twierdzy Przemyśl

    PUCHAR TWIERDZY PRZEMYŚL 12-14.09.2014. Zapraszamy na pierwszy, międzynarodowy turniej koszykówki upamiętniający walki o Twierdzę Przemyśl. Zobaczymy 22 mecze czołowych zespołów w kraju i reprezentacji okręgu lwowskiego. Będzie to pierwsza próba sił rocznika 2000 zgodnie z przepisami "dorosłej" koszykówki, zapowiadają się duże emocje.

     

    Na hali POSiR zagrają trzy zespoły ostatnich finałów MP oraz z półfinałów i ćwierćfinałów dla rocznika 2000, łącznie 12 zawodników powołanych na ostatnie zgrupowanie kadry Polski U-14. Już teraz zapraszamy na mecze Niedźwiadków! Szczegóły na plakacie. 

  • Rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015

    • godzina 8.00 – Msza Święta w Kościele o. Salezjanów
    • godzina 9.15 – Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015 (razem z II LO, plac przed budynkiem szkoły, w przypadku złej pogody duża sala gimnastyczna). Po uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego uczniowie udają się na spotkanie z wychowawcami klas: 
    • klasa 1a wychowawczyni mgr Alicja Pietraszkiewicz (j. polski) - sala 219
    • klasa 2a wychowawczyni mgr Agnieszka Baran (biologia) - sala 222
    • klasa 2b wychowawczyni mgr Iwona Paczkowska (matematyka) - sala 220
    • klasa 3a wychowawczyni mgr Magdalena Wojnarowicz (j. angielski) - do ustalenia

     

  • Spotkanie z wychowawcą

    Informujemy, że w dniu 25 sierpnia (poniedziałek) zaplanowane jest spotkanie wychowawcy klasy z rodzicami/opiekunami prawnymi uczniów klasy pierwszej. Spotkanie odbędzie się w sali 220, na II piętrze w budynku szkoły o godzinie 18.00.

    Serdecznie zapraszamy! 

  • III Rajd KAZIKA

    III Rajd Kazika – wtorek 26 sierpnia 2014r. godzina 9.00

    Informacje dla uczniów i rodziców:

    • planowana trasa rajdu: start godz. 9.00 przy Gimnazjum MORAWA – Nabrzeże Sanu – Kruhel Wielki – Droga Forteczna na Wapielnicę (Drzewo szlaków) – Zielonka – zakończenie rajdu Stok Narciarski (Ośla łączka – ognisko/grill i zabawy integracyjne)
    • każdy uczestnik ma obowiązek dostarczyć na rajd zgodę rodziców/opiekunów prawnych (do pobrania po klinięciu na III Rajd Kazika)
    • szkoła zapewnia napoje oraz ciepły posiłek podczas spotkania integracyjnego na Stoku Narciarskim
    • podczas spotkania przewidziane są zabawy integracyjne (odpowiedzialni wychowawcy klas: mgr Alicja Pietraszkiewicz, mgr Agnieszka Baran, mgr Iwona Paczkowska, mgr Magdalena Wojnarowicz)
    • na rajd należy wziąć lekkie obuwie turystyczne/sportowe, kurtkę przeciwdeszczową, ubiór dostosowany do aktualnej pogody, napój i kanapkę na czas rajdu
    • w przypadku złej pogody, odbędą się zajęcia integracyjne w szkole.